Fibonacci Dönüşüm Seviyeleri nedir Bu Yazı cagrigungor Tarafından Yazıldı

Şifa niyetine eğitimler dizisinde bugün Fibonacci Abi ve onun güzel seviyeleri konumuz..

Arkadaşlar, Fibonacci Dönüşüm Seviyeleri nedir, yenir mi içilir mi? konulu eğitimimizde sıra.

Öncelikle Fibonacci serisi 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55 .. şeklinde giden ve her bir sayı kendinden bir önceki ve onun bir öncesindeki sayının toplamından oluşan bir seridir.

Her ne kadar dizilim M.Ö. 1100 lere dayansada, Leonarda Bonacci denilen zatın kitabında geçmesinden ötürü bu isimle anılır. Fibonacci seviyeleri ise, her bir sayının bir öncekine, 2 öncekine, 3 öncekine vs bölünmesiyle bulunur.
Örn; 
5/8 = 0.618
5/13 = 0.38
5/21 = 0.23

İşin ilginç yanı ise, bu oranlar serinin her tarafında bir birine yakındır. Yani 13/34 te 5/13 gibi 0.38 civarında bir sayıdır. Birileri teknik analiz yaparken bu seviyeleri kullanmayı akıl etmiş ve görmüş ki, piyasada alım/satım değerleri bu seviyelerden yukarı ya da aşağı doğru dönüyor.

Özellikle %61.8 seviyesine ayrıca Altın Oran da denilir. O seviyeden dönüş diğerlerine oranla daha fazladır.

Zamanla, Fibonacci seviyelerine ekstra bazı eklentiler yapılmış ki bunlardan en çok bilinenin %50 seviyesidir ve bu seviyede gayet önemlidir.

Peki Fibonacci seviyeleri grafikte nasıl çizilir? Bakmış olduğunuz grafikteki en ekstrem iki nokta alınır ve bu aralığa çizilir. Yani en yüksek ve en düşük değerlerin olduğu yere. Zaten çizmeye başlayınca, o an baktığınız grafiğin hangi seviyeler arasındaki Fibonacci grafiğine uyduğunu göreceksiniz. Bu gördüğünüz seviyeler, aşağıda kalıyorsa destek, yukarıda kalıyorsa direnç seviyeleridir. Aşağı doğru bir fib seviyesi kırılırsa, çoğunlukta gideceği seviye ilk etapta ya güçlü bir MAV değeridir ya da diğer bir altta kalan fib seviyesidir. Aynı şey yukarı çıkarkende geçerlidir.

Örnek olarak, POEBTC nin az önce aldığım 5dk ve 30dk lık grafiklerindeki Fib seviyelerini ekliyorum.

30 dk lık grafikte çizdiğim fib 457-1777 arası.. Bu grafiğe baktığınızda 30 dk lık periyotlarda, fiyatın nasıl belirli seviyelerden döndüğüne dikkat edin. Aynı şekilde daha kısa süreli versiyonda ise 920-1777 arası fib çizdim ve bu grafikte de seviyelerden nasıl döndüğünü görebilirsiniz. Grafik süresi arttıkça ve ekstrem noktaların değeri büyüdükçe, fibonacci seviyesinin kuvvetide artar. Örneğin, 30dk lık grafikteki fib seviyeleri 5dk lık grafikteki seviyelerden daha güçlüdür.


Previous post     
     Blog home

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Post

By cagrigungor
Added Ocak 15

Rate

Your rate:
Total: (0 rates)

Archives