cagrigungor's blog

Şifa niyetine eğitimler dizisinde bugün Fibonacci Abi ve onun güzel seviyeleri konumuz..

Arkadaşlar, Fibonacci Dönüşüm Seviyeleri nedir, yenir mi içilir mi? konulu eğitimimizde sıra.

Öncelikle Fibonacci serisi 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55 .. şeklinde giden ve her bir sayı kendinden bir önceki ve onun bir öncesindeki sayının toplamından oluşan bir seridir.

Her ne kadar dizilim M.Ö. 1100 lere dayansada, Leonarda Bonacci denilen zatın kitabında geçmesinden ötürü bu isimle anılır. Fibonacci seviyeleri ise, her bir sayının bir öncekine, 2 öncekine, 3 öncekine vs bölünmesiyle bulunur.
Örn; 
5/8 = 0.618
5/13 = 0.38
5/21 = 0.23

İşin ilginç yanı ise, bu oranlar serinin her tarafında bir birine yakındır. Yani 13/34 te 5/13 gibi 0.38 civarında bir sayıdır. Birileri teknik analiz yaparken bu seviyeleri kullanmayı akıl etmiş ve görmüş ki, piyasada alım/satım değerleri bu seviyelerden yukarı ya da aşağı doğru dönüyor.

Özellikle %61.8 seviyesine ayrıca Altın Oran da denilir. O seviyeden dönüş diğerlerine oranla daha fazladır.

Zamanla, Fibonacci seviyelerine ekstra bazı eklentiler yapılmış ki bunlardan en çok bilinenin %50 seviyesidir ve bu seviyede gayet önemlidir.

Peki Fibonacci seviyeleri grafikte nasıl çizilir? Bakmış olduğunuz grafikteki en ekstrem iki nokta alınır ve bu aralığa çizilir. Yani en yüksek ve en düşük değerlerin olduğu yere. Zaten çizmeye başlayınca, o an baktığınız grafiğin hangi seviyeler arasındaki Fibonacci grafiğine uyduğunu göreceksiniz. Bu gördüğünüz seviyeler, aşağıda kalıyorsa destek, yukarıda kalıyorsa direnç seviyeleridir. Aşağı doğru bir fib seviyesi kırılırsa, çoğunlukta gideceği seviye ilk etapta ya güçlü bir MAV değeridir ya da diğer bir altta kalan fib seviyesidir. Aynı şey yukarı çıkarkende geçerlidir.

Örnek olarak, POEBTC nin az önce aldığım 5dk ve 30dk lık grafiklerindeki Fib seviyelerini ekliyorum.

30 dk lık grafikte çizdiğim fib 457-1777 arası.. Bu grafiğe baktığınızda 30 dk lık periyotlarda, fiyatın nasıl belirli seviyelerden döndüğüne dikkat edin. Aynı şekilde daha kısa süreli versiyonda ise 920-1777 arası fib çizdim ve bu grafikte de seviyelerden nasıl döndüğünü görebilirsiniz. Grafik süresi arttıkça ve ekstrem noktaların değeri büyüdükçe, fibonacci seviyesinin kuvvetide artar. Örneğin, 30dk lık grafikteki fib seviyeleri 5dk lık grafikteki seviyelerden daha güçlüdür.

ERC20 Ethereum'un dünya'yı birbirine bağlama ve bunu en yüksek verimlilikte yapma fikrinin en önemli silahlarından biridir. Bu sistem sayesinde yeni ethereum tabanlı blockchain uygulamalarında hazır bir sistem üzerinde işlemler ve kurulumlar yapılabilmektedir.


ERC20 ve Akıllı Sözleşmeler ile en baştan bir blockchain sistemi yaratmadan kendinize ait bir token yapabiliyorsunuz. Bu ilerleme kaydedilmesi açısından oldukça önemli tabi bunların merkezinde ethereum'un olmasıda Ethereum'a çok büyük bir güç ve kalıcı bir yer sağlıyor.


ERC20 kullanım kolaylığı ve gücü ile oldukça başarılı projeler için kullanılmaya başlıyor. Özellikle yeni çıkan dijital para birimlerinin yarısından fazlası ERC20 sistem üzerine kurulmuş para birimleri. Haliyle bu da Ethereum'un ayakların yere sağlam basmasına çok büyük fayda sağlıyor.

Son günlerden blockchain hakkıında arkadaşlarla sık konuştuğumuz konulardan biri de ICO'lar yani henüz yayına girmemiş altcoinler peki bu altcoinler neden bir yatırım fırsatıdır. Öncelikle önemli sorumuzu cevaplayalım.


ICO Nedir ?


ICO henüz borsaya girmemiş ve henüz Token'lar oluşmamış altcoinlerdir. Her geçen gün daha fazla ICO piyasaya çıkmaya başlıyor. Bunu ülkemizdeki Konut projelerine benzetiyorum. Yani henüz ortada ev yok ama daireler satılıyor. Peki insanlar neden olmayan daireyi satın alıyorlar. Yatırımlarından daha fazla para kazanmak için ICO da böyle birşey işte altcoin çıkmadan önce ön satışa sunulmasıdır. Peki her ICO kazandırır mı işte sorularınızın cevabı
ICO Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


Ico alırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir oldukça yeni olan bu ICO piyasasında dikkat etmeniz gerekenlerşi kendi tecrübelerim ve deneyimlerime göre cevapladım.


1-Objektif ICO her zaman daha güvenilirdir. Takımını ne yapacağını hangi borsalarda çıkmak istediğini söyleyen ICO'lar bana güven veriyor. Eğer diğer insanlar da benim gibi güven duyuyorsa ICO kar ettirme yolunda ilerler


2-Kaliteli proje oldukça önemlidir kaliteli bir projesi olan ve bu projeyi zaman çizgisi ile beraber paylaşacan projeler genelde iyi çıkışlar yaptılar. Projenin tutarlı olması en az proje kadar önemlidir. Çünkü bu girişimlerin denetlenmesi oldukça zor tamamen size kalmış.


3- Son günlerde çıkan ICO'lar büyük çoğunlukla Ethereum tabanlı. Ethereum tabiki oldukça önemli bir sistem ancak bir ICO Ethereum tabanlı olduğunda yapabilcekleri ETH'nin yapabileceklerini çok da geçmiyor. Kendi altyapısı olan ICO'lara daha çok yatırım yapıyorum.


4- Aldığı yatırım benim için oldukça önemli. 10.000.000$ altı yatırım alan ICO'lara çok ilgi göstermiyorum. Ancak bu her zaman uyguladığım bir prensip değil çok daha az yatırım alıp çok daha fazla değerlenen altcoinler de gördüm.


5- Popüler olan ICO'lar çok yatırımın geldiğini ve gelebileceğini gösteren bir etken. Ben altcoin ön alım yapmadan önce muhakkak google trend üzerinden popülaritesini karşılaştırırım.


6- Bir ICO'nun yüksek kazanç getirmesi için büyük borsalarda var olması gerekmektedir. Bu yüzden belirli borsalarla ön protokol yapmış altcoinlere ilgim daha fazla oluyor. Özellikle Bittrex ve Binance bunların başında geliyor.